whalespark.com

Економія на медичній допомозі у Латвії!

Всі ми знаємо: на випадок хвороби треба мати хоч якусь “подушку безпеки” у вигляді відкладених євро. Але хто допоможе, якщо грошей немає? Чи можна продовжити термін оплати лікарняних рахунків або розрахуватися частинами? Що буде, якщо не заплатиш за лікування? Чи надають медичні установи Латвії послуги у кредит? СВІТUA разом з порталом Delfi розбирається, що з цього приводу кажуть нормативні акти.

Стаття ґрунтується на законах і правилах, які були в силі станом на 15 листопада 2017 року.

Кому передбачено державну компенсію за медичну допомогу?

Всі медичні установи Латвії поділяються на два типи:

 • ті, в яких можна отримати оплачувані державою послуги з догляду за здоров’ям;
 • ті, де пацієнт платить за медичну допомогу повністю зі своєї кишені.

Отримуючи оплачувані з держбюджету послуги з догляду за здоров’ям, людина повинна зі свого боку робити пацієнтський внесок у розмірі, встановленому в 4 додатку до Правил Кабінету міністрів №1529 “Порядок організації та фінансування медичних послуг”.

Медичні послуги, які частково оплачує держава, в Латвії мають право отримувати громадяни, негромадяни, іноземці, які мають постійний дозвіл на проживання в Латвії, громадяни країн ЄС та деякі інші категорії осіб.

Крім того, пункт 23 Правил №1529 Кабінету міністрів встановлює коло осіб, які можуть лікуватися безкоштовно.

Від пацієнтського внеску звільняються:

 • діти до 18 років;
 • інваліди 1 групи;
 • незаможні особи, які визнані такими відповідно до нормативних актів;
 • вагітні та жінки у післяпологовий період;
 • політично репресовані особи, учасники руху національного опору, ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС;
 • пацієнти з інфекційними захворюваннями, яких перераховано в 6 додатку до Правил №1529;
 • особи, які отримують послуги в установах тривалого соціального догляду та установах соціальної реабілітації;
 • особи, які отримують медичний догляд на дому або паліативний догляд в стаціонарі за програмою паліативного догляду, а також паліативний догляд, який надає сімейний лікар під час домашнього візиту;
 • інші окремі групи мешканців, повний перелік яких доступний за посиланням.

В стаціонарах і поліклініках зазвичай запитують, чи немає у пацієнта якихось документів, що дають пільги на оплату лікування, наприклад, довідка незаможної особи, інвалідне посвідчення. Такі довідки та посвідчення необхідно надати разом з іншими документами, щойно пацієнт поступає до лікарні.

Важливо знати: на відміну від довідки незаможної (trūcīgā) особи, довідка малозабезпеченої (maznodrošinātā) не дає права на безкоштовне лікування.

Чи можна придбати ліки безкоштовно?

Правила Кабінету міністрів №899 “Порядок компенсації витрат на придбання призначених для амбулаторного лікування ліків і медичних засобів” (пункти 3.1 і 3.6) визначають, що незаможним пацієнтам, а також дітям до 18 років, яким згідно з даними правилами передбачені ліки або медичні засоби з компенсацією від держави, витрати на їх придбання відшкодовуються повністю. Йдеться про випадки, коли в звичайному порядку ліки компенсуються не на 100 відсотків, а на 75 або 50 відсотків.

У даного правила є деякі виключення. Наприклад, якщо пацієнту виписали не найдешевший серед аналогів в списку А препарат, то різницю він повинен покрити за свій рахунок. Подробиці за посиланням.

Купуючи компенсовані державою медикаменти в аптеці, треба надати рецепт і довідку незаможної особи/сім’ї або рецепт на медикамент, виписаний дитині до 18-річного віку, витрати на який компенсує держава.

Чи є “стеля” у пацієнтських внесків?

Загальний розмір внеску пацієнта за один цикл лікування в лікарні не може перевищувати 355,72 євро (21 пункт правил №1529).

Якщо загальна сума сплачених за рік пацієнтських внесків перевищує 569,15 євро, людина може отримати звільнення від подальшої плати протягом цього календарного року (22 пункт правил №1529).

Важливо: сума сплачених за рік пацієнтських внесків складається з доплати пацієнта за оплачувані державою медичні послуги, включно з пацієнтським внеском за діагностичні обстеження в поліклініках і лікарнях, а також покриті страховиком внески пацієнта.

Слід врахувати, що до цієї суми не входять витрати пацієнта на операцію (за проведену за один раз в стаціонарі оплачувану державою операцію з вас можуть взяти не більше 31 євро) і на отримання платних послуг.

Тому важливо збирати всі чеки (або квитанції суворої звітності) за відвідування лікаря та обстеження. Якщо витрачена сума за чеками перевищить 569,15 євро, треба подати в одне з відділень Національної служби здоров’я заяву та додати платіжні документи. Після цього пацієнт отримає довідку про звільнення від пацієнтських внесків до кінця року.

В який термін треба оплатити рахунок і що буде, якщо не заплатиш?

Якщо пацієнт, отримуючи медичну послугу, не в змозі відразу її оплатити, у нього є право зробити це протягом 15 днів після отримання послуги або в інший час, якщо про це є письмова угода з лікувальним закладом. Це право закріплено в 18 пункті правил №1529.

Деякі латвійські лікарні надають жителям можливість заплатити з відстрочкою до шести місяців після виписки зі стаціонару, а також розплачуватися частинами. Багато хто так й робить. Для цього треба звернутися до медустанови і скласти договір розстрочки платежу.

У різних медустанов – свої терміни, протягом яких вони дають пацієнтові можливість виконати свої боргові зобов’язання. А потім, якщо клієнт не розплатився, передають справу колекторам.

Стягнення боргів з пацієнтів колекторська фірма веде на підставі довіреності від лікарні, згідно з укладеним з нею договором про позасудове стягнення боргів. З тими, хто не заплатив за лікування, фірма працює так само, як з усіма іншими боржниками. Спочатку висилають лист з нагадуванням про те, що є несплачений рахунок. Якщо людина ніяк не реагує, їй надсилають другий лист з вимогою заплатити. Жодної реакції? Отже, буде третій, останній лист з наполегливою вимогою заплатити.

Частина боржників розплачується відразу ж після першого листа, який вони отримують протягом місяця після того, як лікарня передала справу фірмі. Інші – здійснюють оплату за 3-4 місяці, так як виплачують борг частинами. Але найбільша частина боржників – це ті, хто визнає наявність боргу, але відразу після початку процесу стягнення не можуть дозволити собі його заплатити і найчастіше борг виплачується протягом тривалого часу.

Про випадки судових розглядів з приводу боргів за лікарню досі суспільству чути не доводилося.

Треба сказати, що рахунок за лікування може перейти до спадкоємця, якщо він вступає в права спадкування, адже від померлого йому переходять не лише права, але й обов’язки.

Що робити тим, хто не має коштів на оплату лікування?

Якщо для тих, хто має довідку незаможної особи, лікування безкоштовне, то малозабезпечені мешканці Латвії нерідко зазнають труднощів під час розрахунку за медичні послуги. У таких випадках вони можуть звернутися до соціальної служби свого муніципалітету й поцікавитися про можливість отримання допомоги від нього для покриття медичних витрат.

Таке право їм дає Закон про соціальні послуги та соціальну допомогу, який говорить: в разі, якщо мешканець в кризовій ситуації не може забезпечити свої основні потреби, муніципалітет може призначити йому одноразову допомогу (стаття 35, пункт 2).

Розмір, а також вид цієї допомоги і порядок його отримання, кожен муніципалітет встановлює в своїх правилах.

Наприклад, в Ризі пенсіонери (як за віком, так й за інвалідністю), а також ті, хто отримує допомогу за державним соціальним забезпеченням, мають право на таку допомогу від муніципалітету:

 • допомога на покриття обов’язкового пацієнтського внеску – до 71,14 євро на рік. Ця допомога не надається незаможним особам, які звільнені від пацієнтських внесків;
 • допомога на оплату частини витрат з придбання ліків і медичних засобів, включених в перелік медикаментів, витрати на які компенсуються.

Що це означає на практиці? Якщо частину вартості медикаментів не оплачує держава (відомо, що не всі ліки компенсуються на 100 відсотків, є й 75, й 50 відсотків), то соціальна служба може погасити різницю, яку пацієнту треба було б оплатити. Ця різниця часом може становити значну суму, оскільки медикаменти дуже дорогі. Оскільки жодних обмежень не встановлено, Ризька соціальна служба погашає її повністю.

Важливе уточнення: хронічні хвороби, при яких пацієнту треба постійно вживати дорогі ліки, не вважаються кризовою ситуацією. В цьому випадку допомога не нараховується.

Також Ризька соціальна служба оплачує памперси і придбання катетерів пенсіонерам та інвалідам, яким через хворобу вони необхідні, але які не мають права отримати їх за лінією компенсації медичних засобів – до 341,49 євро на рік.

Право на зазначені вище види допомог мають лише особи, які задекларували основне місце проживання в Ризі не менше ніж за 12 місяців до звернення по допомогу. Якщо вони проживають за вказаною в заяві адресою та їх середній дохід протягом останніх трьох місяців не перевищував 192,09 євро на місяць на кожного члена сім’ї, а для пенсіонерів (за віком або з інвалідності), які проживають окремо, – не перевищував 234,77 євро на місяць. Враховуються доходи після сплати податків.

Допомогу тим, хто потребує коштовного лікування, можуть надати різні благодійні організації.

А якщо болить зуб?

Держава оплачує послуги стоматолога в повному обсязі лише дітям до 18 років (проте й там є обмеження, наприклад, за матеріалом пломби), і в 50-відсотковому обсязі ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС.

Іншим пацієнтам треба платити за тарифами стоматологічної клініки. Розстрочку платежу за платні послуги на термін до 15 днів закон не передбачає.

Щоправда, в ризькому Інституті стоматології можуть дозволити пацієнту заплатити протягом трьох днів після отримання послуги, якщо було проведено не планове коштовне лікування. Також інститут співпрацює з кредитними установами, і пацієнти можуть просто на місці оформити кредит на стоматологічні послуги. Перелік цих компаній є на сторінці Інституту стоматології. У цих компаніях можна поцікавитися також можливістю оформити кредит на лікування зубів в інших клініках.

Заповніть форму нижче і отримайте безкоштовну консультацію в зручний для Вас час.

МИ МОЖЕМО ДОПОМОГТИ!

Для чого витрачати час на пошук вакансії, якщо наш менеджер може зробити це за ВАС? :)