“Історичний” конфлікт українського історика у Польщі

У Польщі порушили справу проти голови Українського товариства в Любліні – історика Григорія Купріяновича, на якого поскаржився місцевий воєвода.

Розпочалось все 8-ого липня. Тоді польський президент поїхав в Україну, а наш – у Польщу. Дуда вшановував жертв Волинської трагедії і назвав вбивство поляків етнічною чисткою. У той самий час українці згадували наших співвітчизників, замордованих у Польщі.

Біля пам’ятника убитим у селі Сагринь, що в Люблінському воєводстві, був і український історик Григорій Купріянович. Чоловік давно мешкає у Польщі. Тоді він дав коментар одному з польських видань.

“Атака на Сагринь почалася біля четвертої години ранку і продовжувалася до десятої години. Цього ж дня формування Армії крайової провели також атаки на інші сусідні українські села. У результаті акції польського підпілля ці села були частково або повністю спаленими, а їхні українські мешканці вбиті,” – зазначив Купріянович.

Уже наступного дня за ці слова люблінський воєвода Пшемислав Чарнек поскаржився на Купріяновича у прокуратуру. Бо, мовляв, той висловлювався як український націоналіст. А їх за новим польським законом мало не автоматично зараховують до ворогів Польщі. Цькувати Купріяновича почали усі тамтешні ЗМІ.

“Повертаємося до часів, коли українців знову називають націоналістами, коли сам факт участі у скорботній урочистості є приводом до того, щоб називати когось націоналістом,” – прокоментував історик. 

Ця ситуація викликала обурення у нашого посла. І він звернувся до польського закордонного відомства.

“Ми висловили своє незадоволення і занепокоєння тим, що відкрили справу. Пояснили, що такий процес негативно може вплинути на українсько-польські відносини”, – зауважив посол України в Польщі Андрій Дещиця. 

На захист Купріяновича стали і місцеві українці. Представники історичного товариства написали листа до прем’єр-міністра Матеуша Моравецького.

“Пан Купріянович назвав основні історичні факти. І реакція воєводи люблінського Чарнека – це доказ того, що польське суспільство, польські еліти не готові сприйняти факти”, – сказав голова “Об’єднання українців у Польщі” Петро Тима.

За чинним у Польщі законом – за статтями про націоналізм та образу польського народу – Купріяновичу загродує штраф або до трьох років ув’язнення.

Тим часом прихильники Купріяновича створили у “Facebook” сторінку для його підтримки. Оскільки вважають, карати за правду – нонсенс.

Залишити відповідь