Кожен п’ятий українець, виїжджаючи в Польщу на заробітки, працює в полі на сезонних роботах – мова йде як про традиційне збирання урожаю під відкритим небом, так і про тепличне господарство. Сезонна робота це та сфера де працівники потрібні завжди. Літо – це не час для відпочинку, саме так вважає польський бізнес, коли активно запрошує робітників з України на заробітки. Статистика Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики Польщі стверджує, що мільйони українців вже працюють на території Польщі, а неофіційні дані говорять, що їх там близько двох мільйонів.  В період збору урожаю сільськогосподарська галузь потребує додаткових рук. І зараз найпоширеніші вакансії для українців в аграрній галузі. Однак ажіотаж спостерігається і в готельно-ресторанному бізнесі, наприклад, у сфері туризму. Потік туристів в Польщу в останній час виріс відповідно і кількість співробітників, які потрібні для обслуговування приїжджих, суттєво зросла.

Згідно статистичних даних ТзОВ “Надія Є” понад 70% Українців працюють на робітничих вакансіях, які не потребують кваліфікації.

Частіше всього вони працюють на приватних фермах (38%), у будівельній сфері (24%) та інших аграрних сегментах (13%). Кожен п’ятий заробітчанин парацює в полі, але мова йде не тільки про традиційний збір  урожаю під відкритим небом, а й про тепличне господарство. У Польщі дуже розвинено вирощування овочів, зелені, бобів у теплицях.

Польські роботодавці, як правило, надають житло, іноді і харчування. Переважно сезонна робота випадає на весну і літо, хоча деякі позиції закриваються і восени.

Сезонна робота та візи ТзОВ Надія Є

Сезонні візи

Раніше робочих віз в Польщу було тільки дві: D05 і D06. Вони давали можливість влаштуватися на півроку і рік незалежно від того, який вид діяльності передбачався.

З січня 2018 року польські чиновники ввели в трудове законодавство таке поняття, як “сезонна робота” і створили новий вид візи D05-а, що дає можливість працювати протягом 9 місяців.

Для поляків процедура оформлення на роботу іноземців досить проста – роботодавець подає заявку у місцеве управління роботою, оплачує 30 злотих за оформлення документів і забирає дозволи на запрошення співробітника. Існують деякі обмеження для кандидатів на візу D05а – працівник закріплюється за конкретним роботодавцем або виробництвом, що не дає йому можливості легально змінити місце роботи до закінчення візи.

Мінус такого договору ще й у тому, що роботодавець у праві не враховувати розмір мінімальної заробітної плати або погодинної ставки, що затверджуються законодавством, а встановлює розмір оплати праці самостійно.

Тому, щоб не стати заручником обставин, українцям слід уважно вивчати трудовий договір,  що розуміти, що саме їм пропонують.

Існує кілька видів документів, які регулюють трудові відносини з польськими роботодавцями: трудовий договір, договір поруки та договір підряд. У них вказано об’єм відпрацьованих годин, оплата за переробку, описуються причини можливого звільнення, мінімальна заробітня плата та соціальний захист. Документи повинні бути зрозумілими для працівника і складені в 2-х мовах: польській та на мові працівника.

Сезонна робота: оплата

Розмір мінімальної заробітної плати в Польщі сьогодні – 2 100 злотих в місяць або близько 15 тис. гривень (без ПДВ). Мінімальна почасова оплата в день ​​- 13,7 злотих (Без ПДВ).  В ночі можна заробити трохи більше – 16,4 злотих або 115 грн за годину.

Через надмірну кількість вакантних посад, цього року в Польщі за сезонні роботи платять ще більше – 11-12 злотих / годину чистими на руки (після оплати податків). Важливо також відзначити, що на відмінно від роботи на заводах, фермери майже завжди забезпечують безкоштовним житлом і дуже часто безкоштовним обідом. Так що працювати на сезонних вакансіях куди вигідніше

.

Залишити відповідь